Перенесення чесних мощей свт. Іоанна Златоуста в Константинополь – історична ретроспектива

0 комментариев | Обсудить
09.02.2021 | Категории: Новости Украинской Православной Церкви

9 лютого свята Церква згадує перенесення мощей святителя Іоанна Златоуста. Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ підготував матеріал про історію події та диво, пов’язане з чесними мощами святителя

Іоанн Златоуст – великий вселенський учитель та ієрарх, який відійшов до Господа в 407 році у місті Комани дорогою до місця заслання, засуджений імператрицею Євдоксією за сміливе викриття пророків, які панували в Константинополі. Перенесення його чесних мощей із Коман до Константинополя відбулося у 438 році, через 30 років після смерті святителя, при сині Євдоксії імператорі Феодосії ІІ (408-450 рр.).

Святитель Іоанн Златоуст був глибоко шанований народом, і скорбота про його передчасну кончину жила в серцях християн. Учень святителя Іоанна, святий Прокл, Патріарх Констанстинопольський (434-447), під час богослужіння у храмі Святої Софії виголосив проповідь у якій, прославляючи святителя Іоанна, говорив: “О Іоанне! Життя твоє важке, але смерть славна, гроб твій блаженний і відплата щедра по благодаті і милосердя Господа нашого Ісуса Христа. О благодать, яка перемагає межі, місце та час! Місце перемогла любов, межу знищила незабутня пам’ять, і місцем не обмежилися чудеса святителя”. Присутні в храмі, глибоко зворушені словом святителя Прокла, не дали навіть йому закінчити проповідь і стали одностайно благати Патріарха клопотати перед імператором, щоб мощі святителя Іоанна були перенесені до Константинополя.

Імператор, переконаний святителем Проклом, дав згоду і повелів перенести мощі святителя Іоанна, але послані їм люди ніяк не могли підняти святі мощі до тих пір, поки імператор, зрозумівши свою помилку, не надіслав послання до святителя Іоанна, смиренно просячи у нього пробачення за себе і за свою матір Євдоксію. Послання зачитали біля гробу святителя Іоанна і після цього легко підняли мощі, внесли їх на корабель і доставили до Константинополя.

Рака з мощами була поставлена в церкві святої мучениці Ірини. Патріарх відкрив труну: тіло святителя Іоанна виявилося нетлінним. Цар, припавши до гробу з сльозами, просив вибачення. Народ весь день і ніч не відходив від раки. на ранок рака з мощами святителя була перенесена в церкву святих Апостолів. Народ вигукнув: “Прийми престол твій, отче!” Тоді Патріарх Прокл і клірики, що стояли біля раки, побачили, що святитель Іоанн відкрив уста і сказав: “Мир всім”.

У IX столітті Іосиф Піснеписець, Косма Вестистор та інші написали піснеспіви на честь перенесення мощей святителя Іоанна Златоуста, які і зараз виконуються Церквою на згадку про цю подію.

Джерело: Офіційний сайт Української Православної Церкви

 

<-- -->
Прочитано: 414 раз
Поделиться с друзьями
Популярные статьи:

Отправить комментарий

*