Що означає нинішній статус Української Православної Церкви? — пояснює Керуючий справами УПЦ (+відео)

0 комментариев | Обсудить
08.10.2020 | Категории: Новости Украинской Православной Церкви

123

27 жовтня 2020 року минає 30 років з моменту підписання Святішим Патріархом Московським і всієї Русі Алексієм ІІ грамоти, якою Українській Православній Церкві було надано право бути самостійною і незалежною у своєму управлінні. Як цей документ вплинув на життя православних в Україні? Про це розповів Керуючий справами УПЦ митрополит Бориспільський і Броварський Антоній в ефірі програми «Церква і суспільство» телеканалу «Глас». Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ з посиланням на сайт foma.in.ua.

Нині УПЦ має статус широкої автономії в складі Московського Патріархату. За словами владики Антонія, статус автономії Церква на території сучасної України мала з часів Хрещення Русі до реформ Петра I в XVIII столітті.

У 1918 році, на Помісному соборі РПЦ, відбулося відновлення автономії Церкви в Україні. «Саме цей собор ввів в обіг назву нашої Церкви — Українська Православна Церква», — зазначив владика Антоній. Згідно з прийнятим тоді документом в УПЦ відтепер був свій Синод, вона отримала право проводити собор архієреїв, обирати кандидата в київські митрополити. Це було повернення до тих прав і повноважень, якими Церква користувалася з самого початку свого існування, після Хрещення Русі.

Однак через розвал Російської імперії реалізувати ці права УПЦ так і не встигла. Настали радянські роки. СРСР, як відомо, вів антицерковну політику. І повернутися до наданого Помісним Собором статусу стало можливо тільки в кінці ХХ століття. В період панування атеїстичної влади Українська Церква мала статус екзархату.

Відповідно до прийнятого РПЦ в 1990 році положенню про екзархати, рішення Синоду екзархату (в тому числі про обрання кандидата в предстоятелі та призначення на єпископські кафедри) передаються в Синод РПЦ і лише після затвердження набирають чинності. Такий стан має донині Білоруська Православна Церква.

ЩО ДАЛА ГРАМОТА ПАТРІАРХА АЛЕКСІЯ II?

У 1990 році Українській Православній Церкві повернули її назву і статус автономії.

«Відтоді в житті УПЦ відбулися істотні зміни. УПЦ живе згідно з власним статутом про управління, її адміністративним центром є Київська Митрополія, тобто він знаходиться в столиці України. <…> УПЦ самостійно визначає межі своїх єпархій і обирає єпископів, самостійно канонізує святих для місцевого шанування, у неї свій церковний суд», – підкреслив Керуючий справами УПЦ.

НАВІЩО ВИВЧАТИ ІСТОРІЮ УПЦ ЗА ПЕРІОД ОСТАННІХ 30-ТИ РОКІВ?

На питання про те, для чого Священний Синод УПЦ 17 серпня звернувся до вчених із закликом вивчати історію УПЦ після 1990 року, владика Антоній відповів: «Неупереджені наукові дослідження повинні показати реальну картину розвитку церковного життя за цей період. Не побоюся сказати, що завдяки їм ми можемо побачити й свої помилки». Спираючись на відповідні знання Церква зможе більш правильно вибудовувати своє подальше життя.

ЧИ МОЖЛИВА ЗМІНА СТАТУСУ УПЦ?

Відповідаючи на питання про те, чи можлива зміна статусу УПЦ, надання їй автокефалії, владика Антоній зазначив, що більшість членів УПЦ вважають, що «існуючий сьогодні статус відповідає реаліям життя і дає максимальні можливості для місії Церкви в нашому суспільстві».

На його думку, дискусії всередині самої УПЦ про автокефалію говорять про те, УПЦ — здоровий організм, в якому «існують різні думки, але в головному ми йдемо в одному правильному напрямку».

Керуючий справами УПЦ підкреслив, що ця дискусія може і повинна бути саме всередині Церкви. «Ніякі політичні ідеології або будь-які інші віяння зовнішнього характеру не можуть визначати суть самої дискусії, тому що ми говоримо про життя Церкви. А Церква існує тільки для одного — щоб людина ніколи не забула дорогу до Бога», — сказав владика Антоній.

«За багато століть Церква навчилася виробляти ту методику управління внутрішнім життям, яка дозволяє повністю розкрити можливості Церкви для її місії в сучасному світі», — зазначив він.

На завершення архієрей нагадав, що Церквою керує Господь, і про це ніколи не можна забувати. «Не ми є основними діячами в церковному житті, ми можемо тільки або перешкодити, або навпаки допомогти, але керує Церквою Сам Бог», — підсумував митрополит Антоній.

Джерело: Офіційний сайт Української Православної Церкви

<-- -->
Прочитано: 433 раз
Поделиться с друзьями
Популярные статьи:

Отправить комментарий

*