Святий безсрібник Кир був знаменитим лікарем у місті Александрії, де народився і виріс. Він був християнином і лікував усіх хворих безоплатно, не лише подаючи допомогу в тілесних хворобах, а й зцілюючи також і душевні недуги, які бувають причинами тілесних хвороб. Проповідуючи євангельське вчення, святий лікар багатьох язичників навертав до Христа.
Під час гоніння Діоклітіана (284–305) святий Кир пішов в Аравійську пустелю, де прийняв чернецтво, та продовжував і там лікувати людей своєю молитвою, отримавши від Бога дар зцілювати всі хвороби.
У місті Едесі в той час жив воїн Іоанн, благочестивий християнин. Коли почалося гоніння, він прийшов до Єрусалима і там, почувши про святого Кира, став його розшукувати. Він пішов для цього до Александрії, а потім до Аравії. Знайшовши святого Кира, Іоанн всією душею прив’язався до нього і став його вірним послідовником.
Довідавшись, що в Єгипті, в місті Канопі, схоплена християнка Афанасія з трьома юними доньками: п’ятнадцятирічною Феоктистою, тринадцятирічною Феодотією і одинадцятирічною Євдоксією, святі Кир та Іоанн поспішили прийти до них на допомогу, побоюючись, як би страх перед муками не змусив їх відректися від Христа. Вони відвідали їх у в’язниці та укріпили в мужності перед подвигом, що мав відбутися.
Коли про це дізнався правитель міста, він наказав схопити святих Кира та Іоанна і, переконавшись у їхньому твердому й безбоязливому сповіданні віри в Христа, піддав їх страшним тортурам на очах Афанасії та її дочок. Сповідниці так само стійко перенесли всі муки і були обезголовлені. Слідом за ними на тому ж місці стратили святих безсрібників Кира та Іоанна († 311).
Тіла їхні християни поховали в церкві святого апостола і євангеліста Марка. У V столітті мощі святих Кира та Іоанна були перенесені із Канопа до Мануфіна. Пізніше їхні мощі було перенесено до Рима, а звідти до Мюнхена.
Джерело: Офіційний сайт Української Православної Церкви
«Проси у Господа драгоценного». Рассказы о помощи святых | <-- | --> | Мученики Вікторин, Віктор, Никифор, Клавдій, Діодор, Серафіон (Серапіон) і Папій, учні святого Кодрата |