
«Усамітнення й молитва вищі за всякі блага» – цими словами преподобний Парфеній керувався усе своє життя. Після того, як у 1838 році митрополит Київський сам постриг його у велику схиму, праведник став віддаватися молитві ще ревніше. Навіть уві сні він не переставав молитися; слово, звернене до Господа, вросло в його серце. З особливим трепетом старець … читати далі »

Апостол Крайнього Заходу святий Патрикій (Патрик) народився в Британії близько 383 року в галло-римській родині, яка вже давно прийняла християнство. Його батько Кальпурній був дияконом і водночас виконував обов’язки декуріона. У нього був маєток, що процвітав, і він дозволив синові провести перші роки життя легковажно, анітрохи не піклуючись про Божественні предмети.

Був муж благочестивий у старому Римі на ім’я Євфиміан у часи благочестивих царів Аркадія і Гонорія. Великий серед бояр і багатий вельми, у нього ж було три тисячі слуг, які золоті пояси і світлий шовковий одяг носили. Не мав дітей, бо неплідною була жінка його. Добрим же був той муж, заповідей Божих пильно дотримувався. Постив … читати далі »

Преподобний Іоанн Ліствичник шанується Святою Церквою як великий подвижник і автор чудового духовного творіння, званого “Ліствицею”, тому преподобний і отримав прозвання Ліствичника. Про походження преподобного Іоанна майже не збереглося відомостей. Існує передання, що він народився близько 570 року і був сином святих Ксенофонта і Марії, пам’ять яких святкується Церквою 26 січня. Шістнадцяти років отрок Іоанн … читати далі »
Мученики Агапій, Пуплій, Тимолай, Ромил, два Олександри та два Діонісії
28.03.2025 | Категорії: Житія Святих
Ці святі багатостраждальні мученики були за царювання Діоклітіана: Агапій — із міста Гази, Тимолай — із Понта Євксинського, два Діонисії — із Трипполя Фінікійського, Ромул же був піддияконом Діоспольської церкви, Пуплій і два Олександри — із Єгипту. Постраждали ж у Кесарії Палестинській від ігемона Урвана у другий тодішнього гоніння рік, коли даний був по всіх … читати далі »

Преподобний Венедикт, засновник західного чернечого ордену бенедиктинців, народився 480 року в італійському місті Нурсії. У чотирнадцять років святий був відправлений батьками на навчання до Рима. Однак, пригнічений аморальністю, що його оточувала, він вирішив присвятити себе іншому життю. Спочатку преподобний Венедикт оселився при церкві святого апостола Петра в селі Еффеді. Але поголос про його подвижницьке життя … читати далі »

Єгипетський край, град же Гермопол, батьківщиною був мученика Савина, мужа славного у краю тому і князя града свого. За царювання Діоклітіана, який розпочав гоніння люте, бентежив цілий Єгипет та багато кого із вірних мучив і убивав, Савин покинув дім свій, і владу, і багатство, і всіх ближніх та, вийшовши таємно із міста Гермополя, в одному … читати далі »

Святитель Никифор народився в Константинополі в другій половині VIII століття. Глибока віра і готовність до подвигу сповідництва були закладені в ньому його батьками, Феодором і Євдокією. Вони дали синові справжню християнську освіту, підкріплену прикладом їхнього власного життя. Батько його постраждав як сповідник православ’я від імператора-іконоборця Константина Копроніма (740–775). Мати, яка розділяла всі страждання свого чоловіка, … читати далі »

Святий мученик Терентій і його дружина постраждали за імператора Декія (249-251). Імператор видав указ, в якому наказувалося всім підданим приносити жертви язичницьким ідолам. Коли цей указ отримав правитель Африки Фортунатіан, він скликав народ на площі, показав страшні знаряддя тортур і оголосив, що всі без винятку повинні принести жертви ідолам. Багато хто, злякавшись мук, погодився, але … читати далі »

Преподобний Олексій Голосіївський народився 14 квітня 1840 року, у перший день Великодня, у багатодітній дворянській родині. Хлопчик народився німим. Сім’ї Шепелєвих покровительствував Київський митрополит Філарет (Амфітеатров). На Великдень 1853 року він благословив матері прийти з сином на вечірню службу до його домової церкви. На третє привітання владики “Христос Воскресе!” дитина відповіла: “Воістину Воскресе!” Після зцілення … читати далі »