Єпископ Акепсим очолював християнську Церкву в перському місті Наессоні. Паства палко любила святителя за його подвижницьке життя і невтомні пастирські труди.
Місто Лідда (Лод) є батьківщиною великомученика Георгія Побідоносця. Тут був будинок його матері, тут пройшло дитинство. Святий великомученик Георгій був римським воїном, постраждав у Нікомідії на початку IV століття в часи правління імператора Діоклетіана. Його мощі християни перенесли на батьківщину, до Лідди, і тут він був похований.
Преподобний Маркіан жив у IV столітті. Пішовши в пустелю неподалік міста Кір, він багато років провів на самоті, у невпинних молитвах і суворому пості. Збудувавши собі малу келію, він зачинився в ній і ніколи не запалював свічки, коли ночами звершував молитовне правило за Псалтиррю, бо Господь освітлював келію Божественним світлом. Через деякий час преподобний прийняв … читати далі »
Мученики Акиндин, Пігасій, Афоній, Єлпідифор, Анемподист і ті, що з ними
14.11.2024 | Категорії: Житія СвятихМученики Акиндин, Пігасій і Анемподист, придворні перського царя Сапора II (310–381), були таємними християнами. Коли цар підняв гоніння на християн, заздрісники донесли йому на них. Викликані на суд до царя, святі мученики безбоязно сповідали свою віру у Святу Трійцю.
Безсрібники і чудотворці Косма і Даміан Асійські і матір їхня преподобна Феодотія
13.11.2024 | Категорії: Житія СвятихСвяті Косма і Даміан були братами і жили в Асії, частині Малої Азії. Церковне передання зберегло приблизний час їхнього життя — близько IV століття. Батько, язичник, рано помер, і мати виховала дітей у благочесті й любові до Господа. Коли Косма і Даміан виросли, вони стали опановувати науку лікування. З благословення Божого брати володіли даром зцілень … читати далі »
Святі мученики Маркіан і Мартирій служили в Константинопольському соборі. Маркіан був читцем, а Мартирій був іподияконом. Обидва вони несли також послух як нотаріуси, тобто секретарі, патріарха Павла Сповідника (пам’ять 6 листопада). Коли єретики-аріани вигнали і таємно стратили праведного патріарха Павла, його кафедру було передано єретику Македонію. Вони намагалися привернути святих Маркіана і Мартирія на свій … читати далі »
Святитель Афанасій I, патріарх Константинопольський (1289–1293; 1303–1311), у миру Олексій, був родом із Адріанополя. Ще в юності, досягши успіху в пізнанні мудрості Христової, він залишив будинок і пішов до Фессалонік, де в одному із монастирів прийняв постриг з ім’ям Акакій. Звідти він невдовзі пішов на Святу Гору Афон і вступив у братство Есфігменської обителі, де … читати далі »
Мученик Арефа Негранський, градоправитель, і з ним 4299 мучеників
06.11.2024 | Категорії: Житія СвятихМученик Арефа і з ним чотири тисячі двісті дев’яносто дев’ять мучеників постраждали за Господа Іісуса Христа в VI столітті. Арефа був правителем міста Неграна в Гравії, жителі якого були християнами. Аравійський (або Омірітський) цар, іудей Дунаан, вирішивши знищити християнство в країні, видав указ про вбивство всіх послідовників Христа. Жителі Неграна залишилися вірні Господу, і Дунаан … читати далі »
У Печерському монастирі був один чорноризець на ім’я Арефа, родом із Полоцька. Він тримав таємно в своїй келії велике багатство і так був одержимий скупістю, що ніколи не подав і однієї дрібної монети на милостиню бідним і сам не витрачав ні на що потрібне.
Святитель Іларіон походив із знатного грецького роду, отримав гарне християнське виховання. На вісімнадцятому році життя він залишив світ і пішов у монастир, де незабаром за доброчесне і строге життя був обраний настоятелем. Дбаючи про спасіння довірених йому душ, він невпинно закликав ченців не втрачати дорогого часу, призначеного для спасіння. Особливо наполегливо викорінював Іларіон пияцтво.