Преподобний Роман, прозваний “Солодкопівець”, був за походженням греком і народився в середині V століття в сирійському місті Емесі. Здобувши освіту, він став дияконом у Воскресенському храмі в місті Бейруті. За імператора Анастасії Дікора (491-518 рр.) він переїхав до Константинополя і став кліриком при патріаршому храмі Святої Софії. Він старанно допомагав при богослужіннях, хоча не вирізнявся … читати далі »
Священномученик Григорій єпископ, просвітитель Великої Вірменії
13.10.2024 | Категорії: Житія СвятихСвященномученик Григорій, просвітитель Великої Вірменії, народився 257 року. Він походив із роду парфянських царів Арсакідів. Батько святителя Григорія, Анак, домагаючись вірменського престолу, убив свого родича, царя Курсара, за що весь рід Анака зазнав знищення. Священномученика Григорія врятував родич: він вивіз немовля із Вірменії до Кесарії Каппадокійської і виховав у християнській вірі.
Преподобний Харитон сповідник постраждав в Іконії під час одного з гонінь на християн за часів імператорів Галерія (305–311 рр.), Максиміана (305–313 рр.) або Лікінія (311–324 рр.). У сповідницькому подвигу його зміцнював благодатний приклад святої первомучениці Фекли (пам’ять 24 вересня), уродженки його рідного міста, пам’ять якої він особливо глибоко шанував. Святий Харитон мужньо викрив язичницьких богів … читати далі »
Благовірний В’ячеслав (він же Вінчеслав або Вацлав), князь Чеський, був онуком святої княгині Людмили, яка виховала його в християнській вірі. Здобувши чудову освіту від пресвітера Павла, учня святителя Мефодія, святий В’ячеслав володів слов’янською, латинською та грецькою мовами і був всебічно освічений. Батько його, князь Ростислав (Вратислав), загинув у 920 році в бою з уграми (угорцями), … читати далі »
Преподобний Антоній є засновником Києво-Печерського монастиря і одним із основоположників чернецтва. Великий світильник Православ’я був родом із міста Любеча, прийняв чернечий постриг в одному із афонських монастирів і через деякий час отримав благословення повернутися. Прийшовши до Києва, він перебував у пошуках монастиря, де зміг би служити Богу. Але за Промислом Божим він вибрав гору поблизу … читати далі »
Святий Калістрат був родом із Карфагена. Його дід Неоскор служив за часів імператора Тиверія в Палестині, під керівництвом прокуратора Іудеї Понтія Пілата, та був свідком Хресних страждань Господа нашого Іісуса Христа, Його мученицької смерті і преславного Воскресіння. Батько святого був християнином і виховав сина у вірі та благочесті. Як і батько, святий Калістрат став воїном … читати далі »
Апостол Іоанн був особливо любимий Спасителем за жертовну любов і чистоту. Після свого покликання апостол не розлучався з Господом і був одним із трьох учнів, яких Він особливо наблизив до Себе. Святий Іоанн Богослов був присутній під час воскресіння Господом дочки Іаїра і був свідком Преображення Господнього на Фаворі. Під час Тайної Вечері він сидів … читати далі »
Преподобна Євфросинія народилася на початку п’ятого століття в місті Александрії в сім’ї знатних батьків і була єдиною дитиною. Мати Євфросинії померла рано. Виховував дівчинку батько Пафнутій — глибоко віруючий, благочестивий християнин. Він часто відвідував монастир, ігумен якого був його духовним наставником.
1721 року в сім’ї рязанських дворян Тяпкіних народилася дочка, яку охрестили Дар’єю. Коли дівчинці виповнилося два роки, вона разом з батьками побувала у Вознесенському монастирі в Москві, де несла чернечий подвиг її бабуся стариця Порфирія. Коли бабуся познайомилася зі своєю маленькою онукою, то прикипіла до неї всім серцем і всією душею та вмовила батьків залишити … читати далі »
Преподобна Євфросинія, княжна Суздальська, народилася в 1212 році. У Святому Хрещенні вона носила ім’я Феодулія і була старшою дочкою святого мученика Михаїла, великого князя Чернігівського (пам’ять 20 вересня). Благовірний князь Михаїл та його дружина Феофанія довго не мали дітей і часто відвідували Києво-Печерську обитель, де молилися Господу про дарування їм чад. Благовірна княжна Євфросинія була … читати далі »