Коли 1622 року перський шах Аббас підкорив Грузію, багато християнських святинь були викрадені, відвезені до Персії і продані руським купцям, які перебували тоді у цій країні. Так Грузинська ікона Божої Матері, прикрашена сріблом і золотом, потрапила до купця на ім’я Стефан, який зберігав її з глибокою шаною і благоговінням.
У цей самий час у Ярославлі купець Георгій Литкін, у торговельних справах якого Стефан був у Персії, отримав уві сні одкровення про святиню, придбану Стефаном, і наказ відіслати її до Чорногорського монастиря Архангельської єпархії, заснованого 1603 року. Коли 1629 року Стефан повернувся на батьківщину і показав ікону Георгію Литкіну, той згадав про своє видіння і вирушив у Двінський край до Чорногорської обителі. Її називали так тому, що вона була побудована на гористому й похмурому місці, яке здавна називали Чорною горою. Згодом обитель перейменували на Красногорську.
Там ікона і прославилася чудотворіннями. 1654 року під час морової виразки ікону принесли до Москви, і ті, хто молився перед нею, уникали смертоносної хвороби.
Нині ікона перебуває в московському храмі Живоначальної Трійці . Безліч списків з Грузинської ікони Божої Матері свідчать про її глибоке шанування.
1658 року з благословення патріарха Никона було встановлено щорічне святкування Грузинської ікони Божої Матері. Служба була складена 1698 року доглядачем Московської друкарні Феодором Полікарповим.
Богородицю часто називають Заступницею всього роду християнського, а також Путівницею. Це два із п’яти основних типів зображення Богоматері на іконах. Саме до типу Путівниці, Одигітрії (грецькою «Οδηγήτρια», тобто Та, Яка вказує Шлях) належить Грузинська ікона Божої Матері. У цій іконографії якнайкраще відображається суть Богородиці. Як на шлюбі в Кані Галілейській Пресвята Богородиця каже всім: «що скаже Він вам, те зробіть» (Ін. 2:5), так і на Грузинській іконі Вона постає Путівницею до Бога і вічного спасіння. Вона тримає біля серця, на лівій руці Немовля Іісуса, а правицею вказує на Нього. Богонемовля тримає в лівій руці сувій, а правою благословляє. Голова Божої Матері схиляється до Сина. Усім Своїм виглядом Діва Марія показує спосіб життя християнина: тримати в серці Бога, усіма думками прагнути до Нього і виконувати заповіді Божі.
Джерело: Офіційний сайт Української Православної Церкви
Святой пророк Самуил | <-- | --> | Наши неверующие друзья и близкие |