Преподобний Григорій Хандзойський

0 коментарів | Обговорити
18.10.2024 | Категорії: Житія Святих

Prepodobnyy-Hryhoriy-KHandzoyskyy_2

Преподобний Григорій Хандзойський був засновником і архімандритом обителей грузинського краю Кларджеті. Він походив зі знатного грузинського роду, який користувався прихильністю царя Ашота Куропалата (786–826).

Покликання до чернечого життя дало про себе знати ще в підлітковому віці преподобного. Свій відхід із дому і вступ на подвижницьку путь він так пояснив своїй матері: “Пробач мені, мати моя, але я пішов від тебе не з власної волі, а тому, що те, що сталося, угодно було Богу”.

Все життя преподобного Григорія протікало в постійних молитвах, у сльозах, у терпінні, лагідності, глибокій смиренності і невтомних трудах. Він гідно здобував собі славу благочестивого й ревного служителя Церкви Христової і був обраний за царя Ашота Куропалата ігуменом Хандзойського монастиря.

Вирізняючись глибоким послухом волі Божій, святий Григорій бачив смисл земного життя саме у послуху, який дарує найвищу благодатну свободу всьому творінню. Послух духовному отцю поклав він і в основу всього ладу монастирського життя, зміцнюючи монастирі по всій Кларджеті, а згодом, будучи архімандритом, і по всій Грузії.

У той час, як у Візантії після іконоборчого собору 815 року православ’я було сильно гонимим, грузинське чернецтво, духовно опікуване преподобним Григорієм Хандзойським, відстоювало і утверджувало чистоту православної віри, одночасно борючись з монофізитством.

825 року Григорій Хандзойський відвідав Константинополь. Там він вклонився Древу Життя і всім святим мощам та обійшов святі місця. Преподобний також привіз із собою до Грузії “мощі святих, святі ікони і безліч інших благословень”.

Святий Григорій був ревним поборником співпраці Церкви і держави, незалежних та рівноправних щодо одне одного. Його погляди позначилися на рішеннях церковного Собору, скликаного в Джавахеті, і сприяли зміцненню автокефалії Грузинської Православної Церкви. Духовний син преподобного Григорія Хандзойськиого, єпископ Ацкурський Єфрем, “встановив мироосвячення в Грузії з благословення Єрусалимського патріарха і його свідчення”. Про це розповідає Григорій Мерчулі, який склав житіє святого Григорія Хандзойського.

Останні місяці свого життя, за переданням, святий Григорій Хандзтійський провів у відокремленій келії, де сподобився благодатних видінь. Іноки монастиря бачили сяйво, яке осяяло його келію, і були переконані, що “не вогонь, котрий спалює, а Дух Божий” осяяв праведника, подібно до Фаворського світла.

Пам’ять святого Григорія Хандзойського відзначають 5 жовтня, в день його блаженної кончини.

Джерело: Офіційний сайт Української Православної Церкви

<-- -->
Прочитано: 473 раз
Поділитися з друзями
Популярні статті:

Отправить комментарий

*