Преподобний Феофан Начертанний сповідник, творець канонів, єпископ Нікейський

0 коментарів | Обговорити
23.10.2024 | Категорії: Житія Святих

Prp.-Feofan-Nachertannyy-spov.-tvorets-kanoniv-iep.-Nikeyskyy-i-prp.Feodor-Nachertannyy-spov

Преподобний Феофан сповідник і його брат Феодор сповідник Начертанні народилися в Єрусалимі від батьків-християн. Старшим був Феодор. Він з раннього дитинства уникав дитячих забав і любив відвідувати церковні служби. Разом з молодшим братом Феофаном він був відданий на навчання пресвітеру в Лаврі святого Савви. Обидва брати прийняли іночество, і святий Феодор був возведений в сан пресвітера.

Коли імператор-іконоборець Лев. 5 Вірменин (813–820), вигнавши благочестивого царя Михаїла І Рангава (811–813), став покровительствувати іконоборчій єресі, патріарх Єрусалимський відправив обох братів до Константинополя для відстоювання православ’я. Прибувши до візантійської столиці, святі сповідники сміливо виступали на захист іконошанування. У словесному змаганні Лев був посоромлений. Він наказав нещадно бити обох братів, а потім вислав їх в ув’язнення і суворо заборонив у чомусь допомагати їм.

Згодом, за імператорів Михаїла ІІ (820–829) і Феофіла (829–842), братів повернули із заслання і знову переконували приєднатися до іконоборчої єресі. Проте вони так само твердо й мужньо перетерпіли всі муки і знову були вигнані. Трохи пізніше їх викликали знову. Цього разу святих піддали жорстокому побиттю. Зрештою, над ними було вчинено небачену наругу. Розпеченими голками на їхні обличчя нанесли нібито ганебні написи, а саме дванадцять віршованих рядків, у яких про святих сповідників ішлося як про «сосуди марновірного хибнодумства». Звідси пішла назва Начертанних, яка закріпилася за братами.

Перед катуванням святого Феодора міський єпарх просив лише один раз причаститися разом з іконоборцями. За це братам обіцяли свободу. Але святий мученик відповів: «Це все одно, що ви б сказали: “Ми тільки відрубаємо тобі голову, а потім іди, куди хочеш”».

Після тортур святих братів ув’язнили в містечку Апамеї, де святий Феодор помер близько 840 року. Святий Феофан дожив до закінчення іконоборчої єресі і помер в сані єпископа Нікейського. Протягом свого життя він був автором багатьох творів на захист православ’я.

Джерело: Офіційний сайт Української Православної Церкви

<-- -->
Прочитано: 40 раз
Поділитися з друзями
Популярні статті:

Отправить комментарий

*