Преподобний Савва Освященний народився в V столітті в Каппадокії, у благочестивій християнській сім’ї Іоанна і Софії. Його батько був воєначальником. Виїхавши у справах служби до Александрії, він узяв з собою дружину, а п’ятирічного сина залишив під опікою дядька.
Коли хлопчику йшов восьмий рік, він вступив до монастиря святої Флавіани, що був поблизу. Обдарована дитина скоро навчилася читати і добре вивчила Святе Письмо. Даремно батьки вмовляли святого Савву повернутися у світ і одружитися.
У сімнадцять років святий прийняв чернечий постриг. Він досяг такого успіху в пості і молитвах, що був удостоєний дару чудотворіння. Провівши десять років в обителі Флавіани, преподобний вирушив до Єрусалима, а звідти в обитель преподобного Євфимія Великого. Але преподобний Євфимій (пам’ять 20 січня) направив святого Савву до авви Феоктиста, настоятеля прилеглого монастиря з суворим спільножительним уставом. У тій обителі преподобний Савва пробув послушником до тридцятирічного віку.
Після смерті старця Феоктиста його наступник благословив преподобного Савву зачинитися в печері. Лише по суботах святий залишав затвор і приходив до обителі, брав участь у богослужінні та приймав їжу. Через деякий час преподобному дозволили зовсім не залишати затвор, і святий Савва подвизався в печері протягом п’яти років.
Преподобний Євфимій уважно стежив за життям юного ченця. Бачачи, як він духовно зріс, святий Євфимій став брати його з собою в пустелю Рув, що біля Мертвого моря. Вони виходили 14 січня і перебували в пустелі до Неділі ваїй. Преподобний Євфимій називав святого Савву отроком-старцем і дбайливо виховував його у вищих чернечих чеснотах.
Коли преподобний Євфимій відійшов до Господа († 473), святий Савва пішов із Лаври і оселився в печері поблизу обителі преподобного Герасима Йорданського († 475; пам’ять 4 березня). Через декілька років до преподобного Савви стали збиратися учні. Так виникла Велика Лавра. За вказівкою з неба (через вогненний стовп) ченці влаштували в печері церкву.
Преподобний Савва заснував ще декілька обителей. Багато чудес було явлено по його молитвам. Посеред Лаври забило джерело, під час посухи пролився рясний дощ, відбувалися зцілення хворих і біснуватих. Преподобний Савва також написав перший устав церковних служб, так званий “Єрусалимський”. Цей устав був прийнятий всіма Палестинськими монастирями.
Святий Савва мирно преставився до Бога 532 року.
Джерело: Офіційний сайт Української Православної Церкви
Преподобный Захария Скитский | <-- | --> | Преподобні Каріон чернець і син його Захарія, єгиптяни |