Преподобний Іоанн, єпископ Готфський

0 коментарів | Обговорити
08.07.2024 | Категорії: Житія Святих

Prepodobnyy-Ioann-iepyskop-Hotfskyy

Преподобний Іоанн, єпископ Готфський, жив у VIII столітті. Майбутній святитель походив із Тавроскіфії (в Криму) та був сином благочестивих батьків Льва і Фотини. Іоанн з дитинства був присвячений на служіння Богу, тому що народився за старанною молитвою своїх батьків, і з юності подвизався в чернецтві.

У 754 році православні в Готфії обрали Іоанна єпископом. Але не відразу прийняв сан преподобний, а обійшов усі святі місця. Повернувшись, він вирушив до Грузії (Іверії), яка убереглася від поширення іконоборчої єресі, де був рукопокладений.

780 року, за імператриці Ірини, святий послав Константинопольському патріарху Павлу сувій із викладом віри (виписки зі Старого і Нового Завітів про шанування ікон). Після видалення Павла (у серпні 784 року) з дозволу імператриці Ірини він приходив до Константинополя у справах церковних та брав участь у Нікейському Соборі, який відновив іконошанування.

Після повернення єпископ Іоанн побачив, що хозари зайняли своїм гарнізоном Дорі, головне місто його єпархії. Іоанн переконав володаря Готфії вигнати хозар. Але каган хозарський знову оволодів цим місцем, багатьох стратив, а Іоанна віддав під варту. Вірні допомогли єпископу втекти за море, до Амастриди. Через чотири роки, почувши про смерть хозарського володаря, святитель сказав: “Через сорок днів я піду судитися з ним перед Христом Спасителем”. І справді, через 40 днів, 26 червня святитель помер. Це сталося в 790 році в той час, коли він звертався з повчанням до народу.

З честю його проводжав “з фіміамами і свічками до самого корабля” Амастридський єпископ Георгій, і тіло його 29 липня доставили в Готфію, до монастиря Парфеніт, розташованого у Криму біля підніжжя гори Аю-Даг, де колись жив святитель поблизу збудованого ним великого храму в ім’я святих апостолів Петра і Павла. Про це свідчить напис на камені, знайденому на південному березі Криму: “Цей всечесний і Божественний храм святих славних всехвальних і первоверховних апостолів Петра і Павла був побудований з заснування в давні часи отцем нашим у святих архієпископом міста і всієї Готфії Іоанном сповідником”.

Джерело: Офіційний сайт Української Православної Церкви

<-- -->
Прочитано: 177 раз
Поділитися з друзями
Популярні статті:

Отправить комментарий

*