Преподобний Іоанн Кассіан Римлянин за місцем народження і мовою, якою писав, належав Заходу, але духовною батьківщиною святого завжди був православний Схід. У Віфлеємській обителі, розташованій недалеко від того місця, де народився Спаситель, Іоанн прийняв чернецтво. Після дворічного перебування в обителі 390 року преподобний із духовним братом Германом протягом семи років подорожував Фіваїдою та Скитською пустелею, черпаючи з духовного досвіду численних подвижників. Повернувшись 397 року на короткий час до Вифлеєма, духовні брати три роки подвизалися в повній самоті, а потім вирушили до Константинополя, де слухали святого Іоанна Златоуста. У Константинополі преподобний Кассіан прийняв сан диякона. 405 року константинопольський клір направив преподобного до Риму до папи Інокентія I на чолі посольства – шукати захисту святителю, який безвинно страждав.
У сан пресвітера преподобний Кассіан був посвячений у себе на батьківщині. У Марселі він уперше в Галлії влаштував два гуртожиткові монастирі, чоловічий і жіночий, за статутом східних обителей. На прохання єпископа Аптського Кастора преподобний Кассіан у 417-419 роках написав 12 книжок “Про постанови киновій” палестинських та єгипетських і 10 бесід з пустельними отцями, щоб дати співвітчизникам зразки гуртожитських монастирів і познайомити їх із духом подвижництва православного Сходу. У першій книзі “Про постанови киновій” йдеться про зовнішній вигляд ченця; у другій – про чин нічних псалмів і молитов; у третій – про чин денних молитов і псалмів; у четвертій – про чин відкидання від світу; у восьми інших – про вісім головних гріхів.
У бесідах отецьких наставник у подвижництві святий Кассіан говорить про мету життя, про духовне міркування, про ступені зречення від світу, про бажання плоті й духу, про вісім гріхів, про лиха праведників, про молитву. У наступні роки преподобним Кассіаном написано ще чотирнадцять бесід: про досконалу любов, про чистоту, про Божу допомогу, про розуміння Писання, про обдарування Божих, про дружбу, про використання язика, про чотири роди ченців, про життя пустельниче та гуртожитницьке, про покаяння, про піст, про нічні спокуси, про умертвіння духовне, дано тлумачення слів “Не що бажаю, те й творячи”. 431 року святий Іоанн Кассіан написав свій останній твір проти Несторія, в якому зібрав проти єресі судження багатьох східних і західних учителів. У своїх творах преподобний Кассіан ґрунтувався на духовному досвіді подвижників, зауважуючи шанувальникам блаженного Августина (пам’ять 15 червня), що “благодать далеко не найліпше можна захищати пишними словами та говіркою боротьбою, діалектичними силогізмами і красномовством Цицерона”. За словами преподобного Іоанна Ліствичника (пам’ять 30 березня), “великий Кассіан міркує чудово і піднесено”. Святий Іоанн Кассіан Римлянин мирно спочив у 435 році.
Джерело: Офіційний сайт Української Православної Церкви
Церковь в конце IV века | <-- | --> | Свята преподобномучениця Євдокія |